DROP-IN


DROP-IN Krakowska 19


Drop-in

Adres: ul. Krakowska 19, 31-062 Kraków

Lokalizacja: Krakowski Kazimierz

Dojazd tramwajami nr: 6, 8 i 13

Telefon: 786 847 747

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 (w piątek od 11:00) oraz w soboty w godzinach 10:00 - 15:00

Czym się zajmujemy?

Drop-in to miejsce dziennego przebywania, które oferuje szeroki zakres działań socjalnych i edukacyjnych dla osób używających narkotyków w sposób problemowy oraz dla osób uzależnionych od narkotyków. Angielski termin „drop-in” oznacza po prostu – wpadnij. Został przyjęty na całym świecie jako nazwa niskoprogowego serwisu, w którym większość działań dotyczy ograniczania szkód zdrowotnych i społecznych związanych z używaniem narkotyków.

Oferta


Zapewniamy bezpieczną i przyjazną przestrzeń, w której można poczuć się nieco lepiej, odprężyć i odpocząć od zgiełku miasta i codziennej gonitwy. A czasami na odwrót - ucieczkę od samotności.

Na miejscu można poczytać książkę (mamy małą bibliotekę), obejrzeć film, posłuchać muzyki, pograć w gry planszowe, spędzić czas ciekawie i twórczo.

Komputer z Internetem jest do dyspozycji klientów. Napisanie i wydrukowanie pisma też nie stanowi problemu. W całym obiekcie dostępny jest bezprzewodowy Internet.

Rozmawiamy o wszystkim z naszymi klientami, czasami zachęcając ich do zmiany stylu życia. Służymy pomocą w rozwiązywaniu problemów, ale nie jesteśmy terapeutami i nie zamierzamy nikogo leczyć. Co najwyżej, możemy umawiać naszych klientów na spotkanie z terapeutą w poradni leczenia uzależnień, która mieści się tuż za rogiem.

Służymy aktualnymi informacjami i wskazówkami w zakresie korzystania z placówek socjalnych, medycznych i leczenia uzależnień na terenie miasta Krakowa, także dotyczącymi tego jak i gdzie załatwiać sprawy administracyjne.

Czasem sama informacja na temat tego, gdzie i jak sprawę załatwić jest niewystarczająca. Dlatego można liczyć na naszą czynną pomoc i wsparcie w załatwianiu spraw administracyjnych, dotyczących zdrowia i innych ważnych kwestii.

Na miejscu mamy prawnika, który konsultuje i doradza jak najlepiej wybrnąć z problemów prawnych, a także jak odnieść się do spraw administracyjnych.

Nie ograniczamy się tylko do prowadzenia dyżurów na miejscu. Docieramy do tych, którzy nie są w stanie tutaj przyjść, ponieważ np. przebywają w szpitalu lub nie poruszają się o własnych siłach. Staramy się wspierać naszych klientów tam, gdzie aktualnie się znajdują.

Przychodząc do nas można liczyć na skromny poczęstunek, coś do picia (darmową kawę lub herbatę). Dostępne są także kanapki. Nie chcemy przejmować funkcji opieki społecznej, ale w okresie jesienno-zimowym wprowadzamy ciepłe posiłki.

Do dyspozycji naszych klientów jest łaźnia, w której zapewniamy możliwość skorzystania z prysznica. Chętni do kąpieli otrzymują środki higieny osobistej i ręcznik. Usługa ta dostępna jest tylko w niektóre dni tygodnia i należy się zapisać.

W drop-in działa pralnia, a co za tym idzie – jest możliwość zrobienia prania. Staramy się stwarzać odpowiednie warunki do zadbania o swoją czystość i higienę. Aby wyprać rzeczy należy się umówić na konkretny dzień i godzinę.

Pomoc ubraniowa ograniczona jest do wydawania czystej bielizny. W okresie zimowym mogą być dostępne ciepłe ubrania.

Prowadzimy dwa doraźne miejsca do spania. Służą one głównie osobom w kryzysie związanym długotrwałym stosowaniem stymulantów.

Aby zapobiegać zakażeniom przenoszonym przez krew (m.in. HIV, WZW C) prowadzimy wymianę igieł i strzykawek. Wydajemy także wodę do iniekcji, gaziki spirytusowe, środki opatrunkowe i inne materiały redukcji szkód.

Wyrzucona byle gdzie brudna igła lub strzykawka może zagrażać przypadkowym osobom. Przyniesiony do nas skażony sprzęt iniekcyjny trafi do bezpiecznego pojemnika, a potem do spalarni odpadów medycznych.

Personel DROP-IN jest przeszkolony w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej. W przypadku przedawkowania narkotyków – udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie karetki pogotowia ratuje życie.

Prowadzimy edukację z zakresu bezpieczniejszych iniekcji, sposobów udzielania pierwszej pomocy, a także ograniczania ryzyka związanego z używaniem narkotyków.

Seks pod wpływem środków psychoaktywnych może nieść ze sobą dodatkowy czynnik ryzyka. Prowadzimy edukację seksualną i rozdawnictwo prezerwatyw.

Aby do nas przyjść nie potrzeba skierowania. Podczas pierwszej wizyty odbywa się zwykle krótka rozmowa wstępna. Nie ma obowiązku podawania swoich danych personalnych. To nie jest dla nas najważniejsze. Najważniejszy jesteś Ty.


Projekt dofinansowany jest przez:

Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Gminę Miejską Kraków